Truslene endrer seg hele tiden – da må Fjord Lines sikkerhetspartner gjøre det samme

Fjordline Kundecase

Med skip til sjøs, tusenvis av passasjerer og et digitalt driftssystem som aldri kan stoppe, trengte Fjord Line en sikkerhetspartner som beveger seg like raskt som truslene de står overfor.

– Fleksibilitet, fornuftig pris og flinke folk. De tar telefonen umiddelbart, og hvis det er noe, så skjer det ting fort, sier Kim Bruland, CISO i Fjord Line, om hva som kjennetegner Netsecurity.

Fjord Line er et av Norges største fergerederier, med ruter mellom Norge og Danmark. Selskapet har hatt sikkerhetsovervåkning i rundt ti år, men Bruland så behov for en partner som kunne respondere raskere, tilpasse løsningen tettere til deres virkelighet og være mer tilgjengelig i hverdagen.

 

Fjordline SOC og IRT

 

Etter å ha vurdert flere leverandører falt valget på Netsecurity. Noe av det som skilte dem ut var viljen og evnen til å skreddersy.

– De drev ikke og pushet ferdige løsninger på oss. De var ærlige, fleksible og dyktige, sier Bruland.

Sikkerhet og drift trenger ikke sitte under samme tak

En viktig avklaring for Fjord Line var om de skulle velge en ren sikkerhetspartner – en som ikke samtidig drifter systemene de skal overvåke. Et spørsmål var nemlig om en ekstern sikkerhetspartner ville ha god nok innsikt i systemene.

– Vi vurderte litt frem og tilbake, men konkluderte med at det egentlig tvert imot kunne være en fordel at drift og sikkerhet er adskilt, sier Bruland.

Han mener at uavhengigheten er med på å gjøre Netsecurity ekstra verdifull, da de ikke har noen andre interesser å ivareta enn å holde Fjord Line trygt.

 

4yrpj6U3K664c1J96fS8

Foto: Fjord Line

 

Skreddersydd overvåkning, ikke hyllevare

Det Bruland trekker frem som den viktigste forskjellen i hverdagen, er de ukentlige møtene der Fjord Line og Netsecurity sammen går gjennom og justerer deteksjonsreglene.

I praksis betyr det at overvåkningen hele tiden utvikler seg i takt med virksomhetens faktiske risikobilde, ikke ut fra en standardmal. For en virksomhet med skip til sjøs, havneterminaler, billettløsninger og et sammensatt digitalt landskap gir det en helt annen presisjon enn en løsning som er lik for alle.

– Det er en konkret manifestasjon av fleksibiliteten. Vi sitter sammen og finjusterer, uke for uke, sier Bruland.

 

Trygghet når det virkelig gjelder

Verdien av å ha Netsecurity tett på viste seg også da det oppsto en hendelse hos en av Fjord Lines underleverandører. Netsecurity ble kalt inn til møtet med leverandøren.

– Det var en utrolig trygghet å ha dem med. De var ikke redde for å stille vanskelige spørsmål, på en god måte. De var svært profesjonelle, forteller Bruland.

 

adeyVbKuZakncvRAVKVo

Foto: Fjord Line

For ham handler valget av sikkerhetspartner til syvende og sist om tillit – og om å ha noen i ryggen når det gjelder. Med strengere regulatoriske krav fra NIS2 og et trusselbilde i stadig endring, er det nettopp den tette dialogen og tilpasningsevnen han verdsetter mest.

– Det er et tett samarbeid, ikke bare et kundeforhold. De forstår oss og tilpasser seg det vi trenger, ikke omvendt.